The vote: not all Mindanao reps went for Nograles

Ilagan explained her vote as “an assertion of Congress' independence from Malacanang."
She said the move to oust the Speaker was "no different from a game of chess where pawns are sacrificed to save the queen. It is a move to protect the beleaguered Arroyo leadership from unresolved issues of electoral fraud, bribery and corruption."

Ungab’s “yes” vote surprised many since it is public knowledge that he owes his victory to Mayor Rodrigo Duterte, the political nemesis of Nograles.

Duterte made no comment on Nograles’ new post.

Of 59 Mindanawon representatives, only 53 cast their votes.  Forty voted yes, 10 voted no and three abstained. Six were either absent or did not cast their votes: Nograles, Glenda Ecleo (Lakas/Dinagat Islands), Mujiv Hataman (Anak Mindanaw), Rosendo Labadlabad (Lakas/2nd district Zamboanga del Norte), Teofisto Guingona III (NP/2nd district Bukidnon), and Herminia Ramiro (Lakas/2nd district Misamis Occidental).

How did your Mindanawon representative vote in last Tuesday’s ouster of House Speaker Jose de Venecia?

Here’s the summary of votes from the House of Representatives’ website. MindaNews added the political parties and districts of the Mindanawon representatives.

YES
1. Joseph Emilio Abaya
2. Giorgidi Aggabao
3. Manuel Agyao
4. Rodolfo Albano III
5. Proceso J. Alcala
6. Felix Alfelor Jr.
7. Thelma Almario (Lakas) 1st dist Davao Oriental
8. Antonio Alvarez
9. Genaro Alvarez Jr.
10. Edelmiro Amante (Kampi) 2nd dist Agusan del Norte
11. Juan Edgardo Angara
12. Maria Zenaida Angping
13. Rodolfo Antonino
14. Trinidad Apostol
15. Jose Aquino (Lakas) Ist dist Agusan del Norte
16. Maria Evita Arago
17. Munir Arbison (Lakas) 2nd dist Sulu
18. Ma. Rachel Arenas
19. George Arnaiz
20. Dato Arroyo
21. Amado Bagatsing
22. Elpidio Barzaga Jr.
23. Franklin Bautista (Kampi) 2nd dist Davao del Sur
24. Vicente Belmonte (Ind) 1st dist Lanao del Norte
25. Al Francis Bichara
26. Ma. Theresa Bonoan-David
27. Narciso Bravo Jr.
28. Nicanor Briones
29. Elias Bulut Jr.
30. Marc Douglas Cagas IV (Lakas) 1st dist, Davao del Sur
31. Mary Mitzi Cajayon
32. Roberto Cajes
33. Carmen Cari
34. Fredenil Castro
35. Arthur Celeste
36. Antonio Cerilles (NPC) 2nd dist Zamboanga del Sur
37. Edgar Chatto
38. Leonila Chavez
39. Justin Marc Chipeco
40. Glenn Chong
41. Marina Clarete (Kampi), 1st dist Misamis Occidental
42. Maria Isabelle Climaco (LDP) 1st dist Zamboanga City
43. Eufrocino Codilla Sr.
44. Teodulo Coquilla
45. Ma. Carissa Cosculluela
46. Vincent Crisologo
47. Guillermo Cua (Coop-Natco partylist); from Cagayan de Oro
48. Junie Cua
49. Nelson Dayanghirang (Kampi), 1st dist Davao Oriental
50. Nanette Daza
51. Paul Daza
52. Arthur Defensor Sr.
53. Matias Defensor Jr.
54. Antonio Del Rosario
55. Carlo Oliver Diasnes
56. Antonio Diaz
57. Abdullah Dimaporo (Lakas) 2nd dist Lanao del Norte
58. Michael John Duavit
59. Henry Duenas Jr.
60. Faysah Dumarpa (Lakas) 1st dist Lanao del Sur
61. Thomas Dumpit Jr.
62. Ramon Durano VI
63. Faustino Dy III
64. Yevgeny Vincente Emano (Lakas) 2nd dist Misamis Oriental
65. Wilfrido Mark Enverga
66. Eilleen Ermita-Buhain
67. Conrado Estrella III
68. Robert Raymund Estrella
69. Erico Basilio Fabian (LDP), 2nd dist Zamboanga City
70. Danilo Ramon Fernandez
71. Jeffrey Ferrer
72. Florencio Garay (UNO), 2nd dist Surigao del Sur
73. Albert Garcia
74. Pablo John Garcia
75. Pablo Garcia
76. Janette Garin
77. Rex Gatchalian
78. Angelito Gatlabayan
79. Arnulfo Go (Kampi) 2nd dist Sultan Kudarat
80. Aurelio Gonzales Jr.
81. Neptali Gonzales II
82. Raul Gonzalez Jr.
83. Eduardo Gullas
84. Magtanggol Gunigundo
85. Ann Hofer (Kampi) 2nd district Zamboanga Sibugay
86. Nur Jaafar (Lakas) Tawi-tawi
87. Adam Relson Jala
88. Cesar Jalosjos (Kampi) 3rd dist Zamboanga del Norte
89. Cecilia Jalosjos-Carreon (Kampi) 1st dist Zamboanga del Norte
90. Exequiel Javier
91. Yusoph Jikiri (PDSP/Lakas) 1st dist. Sulu
92. Eduardo Joson
93. Jose Carlos Lacson
94. Danilo Lagbas (Lakas)1st dist Misamis Oriental
95. Antonio Lagdameo Jr. (Lakas) 2nd dist Davao del Norte
96. Jeci Lapus
97. Carmelo Lazatin
98. Reno Lim
99. Mikey Macapagal-Arroyo
100. Eleandro Jesus Madrona
101. Maria Milagros Magsaysay
102. Oscar Malapitan
103. Manuel Mamba
104. Hermilando Mandanas
105. Datu Pax Mangudadatu (Kampi) 1st dist Sultan Kudarat
106. Alfredo Maranon III
107. Ferdinand Marcos Jr.
108. Francisco Matugas (Kampi) 1st dist, Surigao del Norte
109. Mark Llandro Mendoza
110. Roger Mercado
111. Florencio Miraflores
112. Abraham Kahlil Mitra
113. Joaquin Carlos Nava    
114. Reylina Nicolas
115. Florencio Noel
116. Arrel Olano (Lakas) 1st dist. Davao del Norte
117. Emil Ong
118. Carlos Padilla
119. Pedro Pancho
120. Candido Pancrudo Jr. (Lakas) 1st dist. Bukidnon
121. Philip Pichay (Lakas) 2nd dist Surigao del Sur
122. Arthur Pingoy Jr. (NPC) 2nd dist South Cotabato
123. Rodolfo Plaza (NPC) Agusan del Sur
124. Salvacion Ponce-Enrile
125. Monica Prieto-Teodoro
126. Monico Puentevella
127. Roberto Puno
128. Jesus Crispin Remulla
129. Carmencita Reyes
130. Victoria Reyes
131. Arturo Robes
132. Rufus Rodriguez (PMP-UNO) 2nd dist, Cagayan de Oro cCity
133. Adelina Rodriguez Zaldarriaga
134. Herminia Roman
135. Guillermo Romarate Jr. (Kampi/Padajon Surigao) 2nd dist Surigao del Norte
136. Ferdinand Martin Romualdez
137. Roman Romulo
138. Jose Antonio Roxas
139. Benhur Salimbangon
140. Andres Salvacion Jr.
141. Edgar San Luis
142. Alvin Sandoval
143. Joseph Santiago
144. Narciso Santiago III
145. Rizalina Seachon-Lanete
146. Cecilia Seares-Luna
147. Ronald Singson
148. Jose Solis
149. Nerissa Corazon Soon-Ruiz
150. Danilo Suarez
151. Mary Ann Susano
152. Ma. Victoria Sy-Alvarado
153. Judy Syjuco
154. Emmylou Talino-Mendoza (NP) 1st dist North Cotbato
155. Sharee Ann Tan
156. Lorenzo Tanada III
157. William Irwin Tieng
158. Neil Tupas Jr.
159. Alfonso Umali Jr.
160. Czarina Umali
161. Isidro Ungab (PDP-Laban) 3rd dist Davao City
162. Edwin Uy
163. Reynaldo Uy
164. Rolando Uy (Ind) 1st dist Cagayan de Oro City
165. Edgar Valdez (APEC party-list)
166. Florencio Vargas
167. Rene Velarde
168. Luis Villafuerte
169. Ma. Amelita Villarosa
170. Liwayway Vinzons-Chato
171. Joseph Gilbert Violago
172. Jose Yap
173. Victor Yu (NPC) 1st dist Zamboanga del Sur
174. Manuel Zamora (Lakas) 1st dist Compostela Valley

NO
1. Bienvenido Abante
2. Victor Agbayani
3. Rommel Amatong (Lakas), 2nd dist. Compostela Valley
4. Pangalian Balindong (Lakas) 2nd dist. Lanao del Sur
5. Crispin Beltran
6. Rozzano Rufino Biazon
7. Ferjenel Biron
8. Belma Cabilao (Lakas) 1st dist Zamboanga Sibugay
9. Teodoro Casino
10. Erwin Chiongbian (SARRO/Lakas) Lone district, Sarangani
11. Solomon Chungalao
12. Antonio Cuenco
13. Samuel Dangwa
14. Simeon Datumanong (Lakas) Lone district, Maguindanao
15. Del De Guzman
16. Raul Del Mar
17. Didagen Dilangalen (PMP) Lone district Shariff Kabunsuan)
18. Mauricio Domogan
19. Orlando Fua
20. Ana Theresia Hontiveros-Baraquel
21. Luzviminda Ilagan (Gabriela Party-list)
22. Edcel Lagman
23. Julio Ledesma IV
24. Teodoro Locsin Jr.
25. Liza Maza
26. Saturnino Ocampo
27. Ernesto Pablo
28. Mariano Piamonte (A Teacher) from Davao City
29. Bernardo Pinol Jr. (Lakas) 2nd dist, North Cotbato
30. Pedro Romualdo (Lakas) Camiguin
31. Eric Singson
32. Marcelino Teodoro
33. Cynthia Villar
34. Zamora Ronaldo
35. Eduardo Zialcita

ABSTAIN
1. Roque Ablan Jr.
2. Darlene Antonino-Custodio (NPC-AIM) 1st dist South Cotbato
3. Benjamin Asilo
4. Mar-Len Abigail Binay
5. Ma. Laarni Cayetano
6. Mark Cojuangco
7. Cinchona Cruz-Gonzalez
8. Jose de Venecia Jr.
9. Salvador Escudero III
10. Vincent Garcia (NPC), 2nd district Davao City
11. Roilo Golez
12. Jocelyn Limkaichong
13. Victor Ortega
14. Lorna Silverio
15. Joel Villanueva
16. Jose Ma. Zubiri III (Lakas), 3rd dist Bukidnon

The voting to declare the position of House Speaker vacant ended nearly 1 a.m. of February 5, after which, de Venecia nominated Nograles as his successor. (Carolyn O. Arguillas/MindaNews)

Comments

comments